Pages

Saturday, June 18, 2011

BotRG - Waffles

Waffles.  Tasty and square.  Math-heads love them.  People who desire to put syrup into little boxes enjoy them.

I am borrowing my Mother-in-laws waffle maker for a while and I put my home made waffles to the taste test versus a name brand waffle.

Here it is in pictures.

Action Waffles!



My waffle on the left, the Name brand on the right.  Both were in the freezer and frozen solid. My color is better.

After toasting.  Mine has a richer color, while the name brand is well bland looking.

With butter and syrup.  Notice that since my pockets are deeper, mine can hold more tasty stuff.

The name brand view from the fork.  Meh.

Mine is so dynamic in color that it throw off the camera.  Light and rich!


So in the end, mine win.  And also win by price.  about $4.00 for a pack of 10 name brand.  $4.00 gets me 5 pounds of flour and I only use 3 cups! 

No comments:

Post a Comment